Květinová burza Aalsmeer

Některé z vás možná při pohledu na řezanou či hrnkovou květinu napadne otázka, jaká byla její cesta od pěstitele až k Vám. Většina květin, která je na světě vypěstována, je speciálními klimatizovanými kamiony a letadly dopravována na květinové burzy do Nizozemska. Přijměte naše pozvání na největší z nich, na květinovou burzu v Aalsmeeru.

60.000 květin za minutu

Květinová burza v nizozemském Aalsmeeru (Bloemenveiling Aalsmeer) je největší aukcí svého druhu na světě. Každý den se zde prodá na 16 milionů řezaných a okolo 1 milionu hrnkových květin, což při otevírací době od 6:00 do 11:00 znamená, že každou minutu nalezne na aalsmeerské burze svého majitele více než 50.000 řezaných a 3.000 hrnkových květin! Než jste dočetli tento odstavec, prodalo se v Aalsmeeru 15.000 květin.

Holandská dražba

Holandská dražba je aukce, při níž se výchozí cena snižuje v pravidelných časových intervalech o stanovené procento, dokud není zboží vyprodáno. Čím déle čekáte na nejvhodnější příležitost k nákupu, tím je cena nižší, ale současně s tím roste riziko, že někdo jiný bude rychlejší. Tímto způsobem proběhne na květinové burze v Aalsmeeru každý den kolem padesáti tisíc obchodních transakcí.

 

112-jpg
118-jpg
108-jpg

Na vlastní oči

Pro zájemce, kteří chtějí květinovou burzu vidět na vlastní oči, jsou denně pořádány prohlídky s průvodcem a výkladem v několika světových jazycích. Za pár eur je možno navštívit nejen prostory všech pěti aukčních síní, ale i veškeré logistické zázemí. Skutečným zážitkem samo o sobě je sledovat probíhající holandskou dražbu.

Budova s rekordem

Pozornost si zaslouží i samotný komplex květinové burzy v Aalsmeeru, který je s podlahovou plochou 990.000 m² podle Guinessovy knihy rekordů druhým nejrozsáhlejším komerčním objektem na světě. Pro vaši lepší představu: tato plocha odpovídá rozloze 165 fotbalových hřišť!

Historie

Počátky květinové burzy v Aalsmeeru, původně rybářské osadě ležící v těsném sousedství Amsterdamu, se datují do roku 1928. Vznik burzy si vyžádala situace, kdy bylo nutno nalézt nová odbytiště pro stále se zvyšující produkci místních pěstitelů. Ačkoli se od té doby burza dramaticky proměnila, jedno zůstává stejné jako na začátku: obchodování na principu holandské dražby.

Bleskurychlý transport na místo určení

Na brilantně organizovaný prodej navazuje neméně dokonalá distribuce. Ihned po dražbě se prodané květiny třídí, balí a expedují. Klimatizované automobily je přepravují k zákazníkům po celé Evropě nebo na necelých 10 kilometrů vzdálené mezinárodní letiště Schiphol, odkud se květiny dopravují do celého světa, aby se již druhý den objevily na pultech obchodů.

110-jpg
111-jpg
117-jpg

MÁTE DOTAZ? KONTAKTUJTE NÁS

Pokud máte jakýkoliv dotaz, neváhejte nás kontaktovat. Těšíme se na Vaše dotazy.

infotulipapraha.com

257 22 03 45

STAŇTE SE ZÁKAZNÍKEM

Zaregistrujte se online a při Vaší první návštěvě si pouze vyzvedněte hotové zakaznické karty.

přejít na stránku s registrací